Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir °C

BAŞKAN SADIK YURTMAN, MİLLETVEKİLİ ADAYLARIMIZDAN İSTEKLERİMİZ…

BAŞKAN SADIK YURTMAN, MİLLETVEKİLİ ADAYLARIMIZDAN İSTEKLERİMİZ…
REKLAM ALANI

BAŞKAN SADIK YURTMAN, MİLLETVEKİLİ ADAYLARIMIZDAN İSTEKLERİMİZ…

1-ÇEVRE MEVZUATINDA KAMU YARARINI GÖZETEN DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALIDIR
Çevresel sorunlarda temel yaklaşımımızda yegâne rehberimiz bilim olmalıdır. Çevresel sorunlara çözüm üretmekte, şehrimizdeki üç ayrı üniversitenin sağladığı akademik kaynaktan yararlanılmalıdır. Çevresel sorunlara yaklaşımda atılması gereken ilk adım, çevresel sorun ve bu sorunların çözümlerinin tespit ve değerlendirilmesinin tamamen bilimsel yöntemlerle sağlanması için gerekli yasal ve kurumsal düzenlemelerin yapılması olmalıdır.

2-MADENLERİMİZ VE YER ALTI KAYNAKLARI KAMU YARARINA KULLANILMALIDIR.
a) Her türlü madencilik faaliyeti, bir bütün olarak çevre ve doğanın tüketilmesi niteliğindedir. Bu ortak kaynağın tüketimini haklı kılabilecek tek menfaatse kamuya ait olandır. Doğa ve çevre, kişilere ya da gruplara ait menfaatlere terk edilmemelidir. Ülkenin yer altı ve yer üstü madenlerinin çıkartılması, işlenmesi ve maden sahalarının işletilmesi faaliyetinin, kamunun ETİBANK ve MTA kurumları eliyle edindiği deneyimlerden faydalanılarak kamu tekeline alınması temel hedef olmalıdır.
b) ÇED süreci neticesinde verilecek ÇED Gerekli Değildir ya da ÇED Olumlu kararlarına karşı idari yargıya başvuru süresi 90 güne çıkartılmalıdır.

c) ÇED sürecinde halkın bilgilendirilme toplantısının 3 ayrı oturum halinde yapılması, bu toplantıların yürürlükteki yönetmelikte belirtilen yöntemlere ek olarak, vatandaşlara SMS yolu ile de duyurulmalıdır.
d) ÇED raporunda gerçeğe aykırı sayısal ya da teknik verilere yer vermenin, raporun herhangi bir idari işleme esas alınıp alınmadığına bakılmaksızın, suç kabul edilerek cezalandırılmalıdır.
3-ÇEVRE VE DOĞANIN KORUNMASI İÇİN GEREKENLER YAPILMALIDIR.
İl sınırları içerisinde halihazırda işletilen maden ocaklarının yasal idari denetimlerinin gerektiği gibi yapılıp yapılmadığının denetlenmeli, idari denetimdeki ihmal, kusurlar derhal kamuoyuna duyurulmalıdır. İl sınırları içerisinde halihazırda yürürlükte bulunan maden ruhsatlarının tespiti ile bu liste kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
Alpu Ovası’na kurulması daha önce planlanan ve Eskişehir kamuoyunun haklı direnişi ile engellenen Termik Santral projesinin yeniden hayata geçirilmesine yönelik muhtemel girişimlere karşı duyarlığın devamı sağlanmalı ve ilelebet gündemden çıkarılmalıdır.
Kömürlü Termik Santral yerine Yenilenebilir (Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Hidrojen) Enerji kaynaklarına yönelinmeli ve yönlendirilmeli ve Karbon salınımının önüne geçilmelidir.
Orman varlığımızın arttırılması yönünde kararlar alınıp, uygulanmalıdır. Ağaçlandırma çalışmalarında Eskişehir iline özgü doğal bitki örtüsüne uygun ağaçlandırma tipi göz önüne alınmalıdır.

4- SU KAYNAKLARIMIZ VERİMLİ KULLANILMALI VEPLANLI TARIM POLİTIKASI UYGULANMALIDIR
Tıpkı madencilik faaliyetlerİ gibi, tarımsal faaliyetlerde de ülke genelinde planlı, bilimsel ve toplumcu politikaların uygulanmasının hedeflenmesi temel beklentimizdir. Tarımsal faaliyetlerin plansızlığının en önemli olumsuz sonuçlarından bazıları çevresel niteliktedir. Ülke genelinde de olduğu gibi ilimizde vahşi tarımsal sulama su kaynakları üzerindeki en büyük baskıyı oluşturmaktadır. Porsuk Çayı’nda tarımsal sulama da vahşi sulama yerine damlama su sistemine geçilmelidir. Gerekirse üretimi diğerlerine göre yoğun sulama gerektirecek tarımsal ürünlerin ekim dikimi engellenmelidir.
Tarımsal amaçlı su kuyularının sınırlandırılması ve planlanması sağlanmalı, ruhsatsız kuyular derhal kapatılmalı, ruhsatı aşacak kullanımlar ise engellenmelidir. Porsuk Çayı içilebilir duruma getirilmelidir.

5-EĞİTİMDE ÇEVRE BİLİNCİ VE DUYARLILIĞI ARTTIRILMALIDIR.
Milli Eğitim Müfredatında çevre bilinci ve doğa sevgisini amaçlayan bilimsel içerik ve uygulamalı eğitimin kazandırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması elbette esas amaç olmalıdır. Özellikle ortaokul ve lise çağı öğrencilerine izcilik ve doğa sporları gibi doğayla ve çevreyle sağlıklı ilişki kurabilmeyi sağlayacak türde uygulamalı eğitim olanağı sağlanması elzemdir. Bu amaçla ilimiz sınırları ve yakın illerde yer alan ve yaban hayatı açısından zengin bölgelerde, doğa sevgisi ve çevresel bilincin artırılması maksadıyla doğa sporları uygulama alanları oluşturulmalı, bu alanlardan faydalanmak isteyenler için eğitim, altyapı ve malzemen ücretsiz sağlanması için İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyeler görevlendirilmeli, ildeki okulların, spor kulüplerinin, derneklerin ve yurttaşların bu alanlardaki faaliyetleri teşvik edilmelidir. İlimizde her eğitim öğretim döneminde yaklaşık 25.000 civarında üniversite öğrencisinin de bulunduğu göz önüne alınırsa bu tür faaliyetlerin yoğun ilgi göreceği açıktır.
Bununla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması sağlanmalıdır.

6- TRAFİK VE ÇEVRE YOLU SORUNUÇÖZÜLMELİDİR
Ülke genelindeki en temel sorunlardan olan plansız şehirleşme maalesef şehrimiz için de en kalıtsal sorunları hızla büyütmektedir. Trafik sorunu bu sorunların başında gelmektedir. Trafik yükünü çeken büyük caddelerin tamamında yaşanan trafik sıkışıklığı, park yeri yetersizliği ve gürültü kirliliği sorunlarının uzun vadede tek çözümü imar planlamasının bilimsel gereklerden ve planlı şehirleşme ilkelerinden taviz vermeksizin uygulanmasıdır.

Trafik sorunun çözülmesi için atılması gereken en acil adım şehrimizin ortasından geçen,her gün sabah ve akşam saatlerindekilitlenen çevre yolunun şehir dışına alınması için gerekli çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir.

ESKİŞEHİR ÇEVRE KORUMA ve GELİŞTİRME DERNEĞİ GENEL BAŞKANI SADIK YURTMAN – YÖNETİM KURULU

Fotoğraf açıklaması yok.

REKLAM ALANI