Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir °C

ESÇEVDER BAŞKANI YURTMAN: ÇEVRE DERNEĞİ OLARAK AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARIYORUZ

ESÇEVDER BAŞKANI YURTMAN: ÇEVRE DERNEĞİ OLARAK AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARIYORUZ
REKLAM ALANI

ESÇEVDER BAŞKANI YURTMAN: ÇEVRE DERNEĞİ OLARAK AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARIYORUZ

Yaz aylarının gelmesi ve İklim Krizinin günümüzde daha hissedilir olması ile birlikte yüksek hava sıcaklıkları istenmeyen durumların yaşanmasına sebep olmaktadır. Özellikle ani tansiyon dalgalanmaları, halsizlik, bitkinlik baş göstermeye başladığını gözlemlemekteyiz. Bu konuyla alakalı olarak vatandaşlarımızın yüksek sıcaklarından ve iklim krizinden olumsuz etkilendiğinin göstergesidir. Önlem alınmadığı takdirde senkop ( bayılma) gibi durumlara maruz kalınabilecektir.
Güneş çarpmalarında ( Hiperterm ) ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz ? Bu gibi durumlarda önce baş bölgemizi koruyacak şapka ve açık renkli elbiseler giymek esas olacağı gibi bol sıvı tüketmek son derece önemlidir.

Güneşten etkilenmiş birine ne yapmalıyız ? Aşırı sıcaklardan etkilenen kişiyi serin havadar bir yere alarak , terli ise elbiseleri çıkartıp kuru giysiler giydirilmesi ilk yapılacaklardandır. Etkilenen kişinin kusması yoksa soda ve karbonat alması vücudun dengelenmesi açısından önemlidir.

Aşırı sıcak havalarda risk grubuna giren hamile bayanlar, çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin işlerini sabah veya akşam çok yüksek sıcaklık olmayan durumlarda halletmelerini önermekteyiz. Özellikle kalp-damar hastası kişilerin sıcağın etkisiyle yükselmekte ve konuyla alakalı M.İ dediğimiz kalp krizi geçirip hastaneye kaldırılmasına bazen ölüm vakası ile karşılaşılmaktadır.Bilindiği gibi 13 Haziran 1979 yılında ünlü sanatçı Ayhan IŞIK Bebek teki evin balkonunda güneş çarpmasından beyin kanaması geçirerek hayata gözlerini yummuştur. Pakistan 25 Haziran 2023 te Güneş çarpmasından 22 kişi hayatını kaybetmiştir.

Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak İklim Krizinin daha fazla kendini hissettireceği günlere doğru gittiğimiz şu günlerde ağacımıza, ormanımıza , toprağımıza, suyumuza sahip çıkmamızı bir kez daha hatırlatıyoruz.01.08.2023

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER)
Sadık YURTMAN ( Başkan ) Tel = 0532 312 64 84

www.escevder.org.trwww.instagram.com/eskescevder
www.facebook.com/eskescevderwww.twitter.com/eskescevder
www.linkedin.com/in/eskescevder www.pin.it/2IWhVBb

 

 

REKLAM ALANI