Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir °C

Milletvekili Meşhur Memmedov, “Kelbecer ilçesi yeni bir gelişme dönemi yaşıyor”, ÖZEL

Milletvekili Meşhur Memmedov, “Kelbecer ilçesi yeni bir gelişme dönemi yaşıyor”, ÖZEL
REKLAM ALANI
24.11.2022
A+
A-

Ülker Piriyeva – AZERBAYCAN
Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Meşhur Memmedov, “Kelbecer ilçesi yeni bir gelişme dönemi yaşıyor”, – Diye tarihe not düştü.

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Meşhur Memmedov, “Kelbecer bölgesi 25 Kasım 2020’de işgalden kurtarıldı. Kelbecer iki yıldır özgürlüğüne kavuştu.

Evet, 29 yıl önceki Kelbecer işgalini hatırlayalım.

Kelbecer bölgesi 2 Nisan 1993’te Ermenistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edildi. İşgal sırasında 511 sivilin öldürüldüğünü, 321 kişinin esir alınıp kaybolduğunu belirtmek isterim. BM ve AGİT ilkelerine aykırı olarak 1999 yılından itibaren, Kelbecer bölgesi topraklarına Ermenilerin yerleştirilmesine başlanılmıştır. 30.04.1993 tarihli ve 822 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına göre, işgalci güçlerin Kelbecer’den ve Azerbaycan’ın işgal altındaki diğer tüm bölgelerinden derhal çıkarılması gerekiyordu. Lakin resmi Erivan bu Kararı uygulamadı ve çifte standartla çalışan uluslararası kuruluşlarsa yasanın uygulanmasını talep etmedi.

Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kelbecer uğrunda olan dövüşleri çok net bir şekilde analiz etmiştir: “2. Karabağ savaşının ilk günlerinde Kelbecer’in kuzeyi Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgalcilerden kurtarıldı. Kelbecer’in kuzeyindeki stratejik yükseklikleri alarak Ermeni silahlı kuvvetlerinin bu yöndeki hareketlerini büyük ölçüde sınırlandırabildik. Yani aslında onlar Basarkeçer-Kelbecer yolunu kullanamadılar. Bazı yönlerde stratejik noktalar alarak Ermeni ordusunun eylemlerini adeta felç ettik.”
Cumhurbaşkanı Aliyev’in diplomatik zaferi sayesinde 10 Kasım 2020 tarihli Üçlü Bildirgeye göre, Kelbecer bölgesi tek kurşun atılmadan Azerbaycan’a teslim edildi. Böylece Vatan Savaşı’ndaki Zaferimiz sonucunda, imzalanan üçlü bildirgeye göre, 25 Kasım’da Kelbecer bölgesi Azerbaycan’a devredildi. Kelbecer şehri de dahil olmak üzere bölgedeki 147 yerleşim yerinin işgalden kurtarıldığını belirtmek isterim.

Evet, 26 Kasım 2020’de “Kelbecer’in kurtarılmasına göre” madalyası tesis edildi. Muzaffer Başkomutan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emriyle Kelbecer ilinin işgalden kurtarılması için yapılan askeri operasyonlara katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine bağlı 9454 askeri personeline, “Kelbecer’in Kurtarılmasına göre ” madalyası verilmiştir. Bugün Kelbecer’de inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 2. Karabağ savaşından sonra ordu kurma süreci hızla gelişiyor. Elbette 26 Haziran 2022’de yeni oluşturulan komando kuvvetlerinin askeri birliğinin Kelbecer’deki açılış töreni ülkemizin savunma potansiyelinin bir göstergesidir. Kelbecer’de elektrik ve su temini ile konut inşaatı ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Aynı zamanda, bu yılın 26 Haziran’ında Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla Kelbecer ilçesinde “İstisu” sanatoryumunun temel atma töreni düzenlenmiştir.

Kelbecer şehrinin Master planının bölgenin doğal güzelliklerini içerdiğini söylemeye gerek yok. Yıl sonuna kadar detay tasarımı tamamlanacak ve tabii ki konut binaları, okul ve hastane de inşa edilecektir. Böylece askeri birlikler ve halka açık yerler zaten çalışıyor. Ayrıca Kelbecer’de mutlaka bir aşık merkezi ve benzeri yapılar yapılacaktır. Kısacası Kelbecer bölgesi yeni bir gelişme dönemi yaşıyor.”

REKLAM ALANI