Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir °C

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı M.Sadık Yurtman`dan Açıklama

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı M.Sadık Yurtman`dan Açıklama
REKLAM ALANI
Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı M.Sadık Yurtman`dan Açıklama
Eskişehir  ili Tepebaşı ve Mihalgazi ilçeleri içindeki Alpagut ve Atalan  mahalleleri mevkiinde “ Alpagut-Atalan  Altın-Gümüş Maden Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi için Cengiz Holding e bağlı Eti Bakır A.Ş. ÇED Başvuru dosyasını Eskişehir Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne teslim etmiştir. Yakında halkın bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.
862 sayfalık ÇED Başvuru dosyasına göre  Ruhsat, ÇED ve ünitelerin toplamı 2740 hektar olup,  ÇED alanı 509 hektar’dır. 15 yıllık olarak planlanan Alpagut-AtalanProjesinde  yılda               12 milyon ton kazı yapılacak ve patlatmalı açık ocak işletmeciliği, siyanürlü yığın liç yöntemi ile Altın-Gümüş çıkarılması hedeflenmektedir.
Projeye göre ilk etkilenecek mahalleler Atalan, Alpagut, Avlamış, Atalantekke, Behçetiye, Çalkara, Demirciler, Karaoğlan, Karacabaşı Pınarı, Tarpak ve Tekeciler olup maden sahası Atalan’a1300  metre, Alpagut’a  3300 m. Ve Tekeciler’e  3400 metre mesafededir.
ÇED Başvuru Dosyasına göre proje sahasında 28 endemik bitki türü, 61 omurgalı türü ile 128 kuş türü tespit edildiği ve Birinci Arkeolojik sit alanına 220 metre ve 1800 metre mesafede olduğu  belirtilmiştir. Bu ülkemizin kültürel mirası da bir sermaye şirketinin karı için bir kere daha hiçe sayılmaktadır.   Sahanın en yüksek noktası 1285 m. en düşük noktası ise 340 metre olup, ÇED alanı içinde   % 40 dan büyük eğim vardır. Bu eğimli arazi aklımıza Erzincan İliç Altın madeni toprak kaymasını ve bu maden sahasında  bir kazada Sakarya nehrine Siyanürlü toprak karışması ihtimalini aklımıza getirmektedir.
Patlatmalarda çıkan toz bulutu Türkiye’nin narenciye ve sebze ihtiyacının % 20 sini karşılayan Sakarya Vadisininçitçiliği ve hayvancılığı bu Siyanürle Altın çıkarma sevdası yüzünden yok olacak ve micro klima özelliği yitirileceğinden yılda 2-4 kez ürün alma şansı yok olacak ve  Sakarya vadisi yaşanamaz bir hal alacaktır.
Peki bizler bu değerlerimize ne kadar sahip çıkabiliyoruz? Son yıllarda medya veya sosyal medya  da duyduklarımızı, okuduklarımızı, gördüklerimizi hatırlıyor musunuz? Son olarakda  İliç te yaşanan felaket halkımızı derinden üzmüştür. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ülkemizin doğal kaynakları ağırlıklı olarak geri dönülemez, artı değer yaratmayan üretimler için kullanılmakta olduğunu gözlemliyoruz. Tarım, Orman ve su kaynaklarımız özelleştirilerek veya maden sahalarına terk edilerek Türkiye’nin geleceği ipotek altına alınmaktadır.
                Eskişehir Tepebaşı Alpu Kömürlü Termik Santralında, Sivrihisar / Kaymaz    3. Siyanürlü Atık Barajın da olduğu gibi “Eskişehir Kıymetlidir Platformu”  ile birlikte mücadele ederek Kömürlü Termik Santralını kurdurmadık, 3. Siyanürlü Atık Barajını yaptırmadık isek Cengiz Holdingin bu maden aramasını da durduracağız.
               Bu bölge deki tıpkı Erzincan İliç gibi tepe de ve Sakarya nehrine çok yakın konumda olup, ayrıca iliç maden sahasından 4- 5 kat daha büyük olduğundan  burada maden açılması durumunda yöre bütün özelliklerini kaybederek Sakarya nehrinin siyanür ile kirlenmesine ve üretilebilen ürünlerin satılamamasına sebep olacaktır.
Bu gün bizler doğasına, doğal değerlerine,  toprağına, ormanına, suyuna sahip çıkmaya çalışan gönüllü kuruluşlar olarak bir kez daha sesimizi duyurmak istedik vebu konuda Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER ) olarak var gücümüzle mücadele edeceğimizi tüm kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.
Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği M.Sadık YURTMAN ( Başkan )
Tel = 0-532-312 64 [email protected]
www.escevder.org.trwww.instagram.com/eskescevder
www.facebook.com/eskescevderwww.twitter.com/eskescevder
www.linkedin.com/in/eskescevder www.pin.it/2IWhVBb
https://www.youtube.com/watch?v=Q8YUwy9qXF8
REKLAM ALANI